Bafta 2024, all the nominations. Oppenheimer leads with 13 nominations


Naomi Ackie and Kingsley Ben-Adir, two exponents of the lively contemporary British acting scene, have been chosen as announcers of the nominations of the BAFTA Awards 2024which will be held in London next February 18 at the Royal Festival Hall.
The gala ceremony, which in the United Kingdom will be broadcast on BBC One and iPlayer, represents a further important stage on the road to the 2024 Oscars, which will close the long awards season in March.
The same BAFTAs, considered the Oscar of English cinemaare held in high regard by the world of international cinema as they traditionally highlight the best of productions from the United Kingdom, a hotbed of great talent.
Oppenheimer, of the British Christopher NolanHe obtained thirteen nominations and leads the ranking of nominees. Continued Poor creatures! with eleven nominations. However, there were five nominations for Barbie and for the very British Saltburnby the highly appreciated Emerald Fennell, favorite on the eve. The eight mountainswhich had been included earlier this month in the longlist of non-English films, did not make it onto the shortlist.
Here is the list of nominations, titles and protagonists, divided by categories.

BAFTA 2024. All the nominations

Best film
Anatomy of a fall
The HoldoversLife lessons
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer
Poor creatures!

Best direction

Andrew Haigh – ALL OF US STRANGERS
Justine Triet –
ANATOMY OF A FALL
Alexander Payne – THE HOLDOVERS – LIFE LESSONS
Bradley Cooper – MASTER Bradley Cooper
Christopher Nolan –
OPPENHEIMER
Jonathan Glazer – THE AREA OF INTEREST

Best Actor

BRADLEY COOPER Master
COLMAN DOMINGO Rustin
PAUL GIAMATTI The Holdovers – Life Lessons
BARRY KEOGHAN Saltburn
CILLIAN MURPHY Oppenheimer
TEO YOO Past Lives

Best Actress

BARRINO FANTASY – The color purple
SANDRA HÜLLER – Anatomy of a fall
CAREY MULLIGAN – Master
VIVIAN OPARAH – Finding each other on Rye Lane (Rye Lane)
MARGOT ROBBIE – Barbie
EMMA STONE – Poor creatures!

Best Supporting Actor
ROBERT DE NIRO Killers of The Flower Moon
ROBERT DOWNEY JR Oppenheimer
JACOB ELORDI Saltburn
RYAN GOSLING Barbie
PAUL MESCAL Strangers (All of Us Strangers)
DOMINIC SESSA The Holdovers – Life Lessons

Best Supporting Actress

EMILY BLUNT Oppenheimer
DANIELLE BROOKS The color purple
CLAIRE FOY Strangers (All of Us Strangers)
SANDRA HÜLLER The Zone of Interest
ROSAMUND PIKE Saltburn
DA’VINE JOY RANDOLPH The Holdovers – Life Lessons

Best Original Screenplay
ANATOMY OF A FALL Justine Triet, Arthur Harari
BARBIE Greta Gerwig, Noah Baumbach
THE HOLDOVERS David Hemingson
MASTER Bradley Cooper, Josh Singer
PAST LIVES Celine Song

Best Non-Original Screenplay

ALL OF US STRANGERS Andrew Haigh
AMERICAN FICTION Cord Jefferson
OPPENHEIMER Christopher Nolan
POOR THINGS Tony McNamara
THE ZONE OF INTEREST Jonathan Glazer

Best English film

ALL OF US STRANGERS
HOW TO HAVE SEX
NAPOLEON
THE OLD OAK
POOR THINGS
RYE LANE
SALTBURN§
SCRAPPER
WONKA
THE ZONE OF INTEREST

Best non-English film

20 DAYS IN MARIUPOL
ANATOMY OF A FALL
PAST LIVES
SOCIETY OF THE SNOW
THE ZONE OF INTEREST Jonathan Glazer, PGA

Best animated film

THE BOY AND THE HERON
CHICKEN RUN: DAWN OF THE NUGGET
ELEMENTAL
SPIDER-MAN: ACROSS THE SPIDER-VERSE

Best Documentary

20 DAYS IN MARIUPOL
AMERICAN SYMPHONY
BEYOND UTOPIA
STILL: A MICHAEL J. FOX MOVIE§
WHAM!

Best casting

ALL OF US STRANGERS Kahleen Crawford
ANATOMY OF A FALL Cynthia Arra
THE HOLDOVERS Susan Shopmaker
HOW TO HAVE SEX Isabella Odoffin
KILLERS OF THE FLOWER MOON Ellen Lewis, Rene Haynes

Best Editing

NATOMY OF A FALL Laurent Sénéchal
KILLERS OF THE FLOWER MOON Thelma Schoonmaker
OPPENHEIMER Jennifer Lame
POOR THINGS Yorgos Mavropsaridis
THE ZONE OF INTEREST Paul Watts

Best costumes

BARBIE Jacqueline Durran
KILLERS OF THE FLOWER MOON Jacqueline West
NAPOLEON Dave Crossman, Janty Yates
OPPENHEIMER Ellen Mirojnick
POOR THINGS Holly Waddington

Best sound

FERRARI Angelo Bonanni, Tony Lamberti, Andy Nelson, Lee Orloff, Bernard Weiser
MASTER Richard King, Steve Morrow, Tom Ozanich, Jason Ruder, Dean Zupancic
MISSION: IMPOSSIBLE – DEAD RECKONING PART ONE Chris Burdon, James H. Mather, Chris Munro, Mark Taylor
OPPENHEIMER Willie Burton, Richard King, Kevin O’Connell, Gary A. Rizzo
THE ZONE OF INTEREST Johnnie Burn, Tarn Willers

Best special effects

THE CREATOR Jonathan Bullock, Charmaine Chan, Ian Comley, Jay Cooper
GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 3 Theo Bialek, Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams
MISSION: IMPOSSIBLE – DEAD RECKONING PART ONE Neil Corbould, Simone Coco, Jeff Sutherland, Alex Wuttke
NAPOLEON Henry Badgett, Neil Corbould, Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet
POOR THINGS Simon Hughes

EE Rising Star (public award)
PHOEBE DYNEVOR
AYO EDEBIRI
JACOB ELORDI
MIA MCKENNA-BRUCE
SOPHIE WILDE



Source-tg24.sky.it